Usnesení Ústavního soudu ve věci odpovědnosti za rozhodování o státním občanství
Na konci tiskové zprávy naleznete ke stažení celé rozhodnutí.
Ukončení možnosti upouštět od správních poplatků pro ukrajinské uprchlíky podle zákona č. 128/2022 Sb.
S odkazem na § 4 odst. 1 zákona č. 128/2022 Sb., o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, mohly orgány moci výkonné a dále orgány územních samosprávných celků a orgány právnických osob při výkonu státní správy upouštět od vybírání správních poplatků od fyzických osob, které vstupovaly nebo pobývaly na území České republiky v návaznosti na ozbrojený konflikt na území Ukrajiny vyvolaný invazí vojsk Ruské federace. Toto zmocnění se vztahovalo na správní poplatky, u kterých vznikla poplatková povinnost od 24. února 2022 do 31. března 2023.
Zákon č. 128/2022 Sb. byl sice novelizován zákonem č. 366/2022 Sb., tato změna se však týká primárně oblasti daní. Tato novela se nedotkla oblasti správních poplatků a tudíž oprávnění uvedené v § 4 odst. 1 zákona č. 128/2022 Sb. dnem 31. března 2023 zaniklo.
Novela zákona o matrikách v Poslanecké sněmovně
a informací o projednávání Poslaneckou sněmovnou naleznete zde: Sněmovní tisk 431/0 (psp.cz) .
Nové smluvní státy Úmluvy o Apostille a Evropské úmluvy o zrušení ověřování listin vyhotovených diplomatickými zástupci
K Úmluvě o zrušení požadavku ověřování cizích listin (tzv. Úmluva o Apostille, vyhlášená pod
č. 45/1999 Sb.) přistoupily nově tyto státy:
- Senegal s účinností od 23. 3. 2023 - od tohoto data tedy pro ověření dokladů ze Senegalu postačí doložka Apostille
- Pákistán s účinností od 9. 3. 2023. Česká republika však vznesla námitku proti přistoupení Pákistánu k Úmluvě. V důsledku toho bude mezi Českou republikou a Pákistánem nadále probíhat ověřování veřejných listin formou superlegalizace.
K Evropské úmluvě o zrušení ověřování listin vyhotovených diplomatickými zástupci nebo konzulárními úředníky (vyhlášená pod č. 287/1998 Sb.) nově přistoupila:
- Ukrajina s účinností od 6. 4. 2023
Pozn.: S ohledem na čl. 29 a 30 konzulární úmluvy s Ukrajinou (č. 143/1973 Sb.) není u dokladů vyhotovovaných konzulárními úředníky vyžadováno ověření těchto dokladů již od vzniku Ukrajiny v roce 1991.
Návrh novely matriční vyhlášky - nové vzory rodných listů
Návrh novely (včetně souvisejících materiálů) je dostupný zde:
Změny v Číselníku zemí
zmena_ciselniku_GB.jpg
Celé znění sdělení je dostupné zde:
Sbírka zákonů a Sbírka mezinárodních smluv - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)
Změny v seznamu znalců v oblasti jména a příjmení
Od 1. ledna 2023 dochází ke změně v okruhu osob, které jsou znalci v oblasti jména a příjmení.
Od tohoto data jsou jimi:
PhDr. Lucie Hlavatá, Ph.D. - pro vietnamská jména
Bc. Boloroo Sainbayar - pro mongolská jména.
Znalecké oprávnění Mgr. Jany Valdrové, Ph.D. k 31. prosinci 2022 zaniklo. Podrobněji k tomu viz zde: Seznamy znalců, tlumočníků a překladatelů – Justice.cz
Návrh nařízení Evropské komise k uznávání rodičovství v rámci EU
Návrh nařízení nemá za cíl zasahovat do vnitrostátní regulace otázek rodičovství - záměrem je pouze řešit situace s přeshraničním prvkem, tedy případy, kdy se dítě, k němuž bylo rodičovství založeno v jednom unijním státě, přemísťuje do jiného unijního státu, případně jeho rodiče žijí v různých státech EU.
Návrh nařízení zavádí pravidla pro uznávání jak rozhodnutí o rodičovství, případně jiných listin, která rodičovství konstituují, tak veřejných listin, jež rodičovství prokazují, ale jsou pouze tzv. evidenčního charakteru (typicky rodné listy). Za účelem zjednodušení uznávání rodičovství se navrhuje zřídit tzv. Evropský certifikát rodičovství, který bude vydáván na žádost dotčených osob státem, v němž bylo rodičovství určeno a jenž bude mít jednotný charakter pro celou EU. Obdobně jako například vícejazyčné standardní formuláře vydávané mj. k matričním dokladům.
Návrh nařízení nyní bude procházet schvalovacím procesem, kdy pro jeho přijetí je nutné, aby jej po konzultaci s Evropským parlamentem jednomyslně přijala Rada EU. Předpokládané datum účinnosti není aktuálně známo.
Návrh je dostupný zde: EUR-Lex - 52022PC0695 - CS - EUR-Lex (europa.eu)
O dalším vývoji ohledně projednávání tohoto unijního návrhu nařízení Vás budu na stránkách Matrika portálu průběžně informovat.
Přeji všem krásné a klidné vánoční svátky a vše dobré do nadcházejícího roku!
Jitka Morávková
Nové pomůcky na Matrika portálu
Odkaz zde: matrikaportal - Služby pro matrikáře
Přeji všem krásný advent!
K přepisování cizích jmen, příjmení a zeměpisných označení do českého jazyka při výkonu překladatelské činnosti
Duplicitní uvádění podoby jména a příjmení (podle nařízení vlády č. 594/2006 Sb. a podle dokladu totožnosti) navrhuje Ministerstvo spravedlnosti z důvodu zamezení zmatků spojených s výskytem různých podob stejného jména v různých
úředních dokladech a písemnostech (např. český přepis v českém matričním dokladu a anglický
přepis v cestovním dokladu vydaném jiným státem).
Dále Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že za dobrou praxi soudního překladatele a standard odborné péče při přepisování
zeměpisných jmen v překladech písemností do českého jazyka považuje využití standardizovaných exonym schválených a publikovaných Českým úřadem
zeměměřickým a katastrálním, případně publikovaných po předchozím schválení tímto
úřadem.
Ministerstvo spravedlnosti doporučilo všem soudním překladatelům relevantních jazyků využívat shora uvedené postupy.
Celý text dohledového benchmarkingu naleznete na konci tohoto příspěvku, případně je dostupný na https://tlumocnici.justice.cz/dokumenty/#dokumenty.
Pro matrikářky a matrikáře jde o dobrou zprávu, jelikož by tím mělo docházet k omezení případů, kdy soudní překladatelé přepisují jména, příjmení a geografické názvy jinými, než výše uvedenými způsoby, což následně komplikuje matriční činnost.
Benchmark_c__1_2022_k_prepisovani_cizich_jmen_a_prijmeni.pdf
Novela zákona o matrikách
Dne 9.11.2022 byl návrh novely předložen k posouzení Legislativní radě vlády.
Veškeré materiály k novele naleznete zde:
Materiál - Portál Aplikace ODok
Založení matrika portálu
Už roky postrádám základní informační platformu, na které by mohli matrikáři, ale i občané nebo cizinci najít informace k fungování matriky v České republice. Z četných rozhovorů s matrikářkami z celé republiky jsem nabyla dojmu, že takový informační zdroj by uvítaly i ony. A tak jsem se rozhodla založit matrika portál.
Matrika portál má sloužit v první řadě pro matrikářky/matrikáře, a to jednak jako rozcestník na informační zdroje týkající se matrik a dále jako přímý zdroj informací zajímavých pro matriční agendu.
Na matrika portálu najdete zejména:
- odkazy na metodiky Ministerstva vnitra
- odkazy na informace z Ministerstva zahraničních věcí
- odkazy na publikace na úseku matrik, vidimace a legalizace (především ty volně ke stažení)
- odkazy na zdroje judikatury
- odkazy na mezinárodní instituce s vlivem na oblast matrik
- odkazy na vybraná školení na úseku matrik, jména a příjmení, vidimace a legalizace
- seznam jmen, jejichž pravopisná podoba byla osvědčena znaleckým posudkem, který má k dispozici Ministerstvo vnitra
- vzory některých úkonů ke stažení
- některé zajímavosti z úseku matrik
- informace o vybraných aktuálních tématech s dopadem do matriční agendy.
Matrika portál je mojí soukromou iniciativou, kterou dělám na vlastní náklady a ve vlastním volném čase. Proto uvítám, když mi na adresu [email protected] budete posílat zajímavé informace nebo odkazy na zdroje, o kterých si myslíte, že by je měli vědět i ostatní matrikářky a matrikáři nebo třeba i občané. Nemohu slíbit, že budu publikovat vše (kapacitní důvody), ale určitě řadu Vašich příspěvků na matrika portálu využiji. Buďte si prosím vědomi toho, že nejde o oficiální platformu nějakého úřadu, ale o soukromou aktivitu sloužící k neformální podpoře matrik a zvýšení informovanosti občanů.
Pevně doufám, že zřízení tohoto portálu usnadní matrikářkám a matrikářům jejich činnost a občanům i cizincům zařízení jejich matričních záležitostí.
Jitka Morávková